بنام خدا

ویندوز  یا  دبیان  . بخش 1 

توی  وب فارسی  با  این  عبارت  زیاد  مواجه  می شوید :

ویندوز  یا  لینوکس

اما من بنا به دلایلی قصد دارم  یک عبارت  جدید  را  توی  وب فارسی  رواج بدهم : 

ویندوز   یا   دبیان  

حالا چرا دبیان ؟؟؟!!! 

چون دلایل فراوانی توی ذهنم هست که  بجای  لینوکس  از  لغت دبیان استفاده می کنم . 

دلیل 1: دبیان  تا جایی که من خبر  دارم  تنها  سیستم عامل مولتی کرنل دنیاست !

مولتی کرنل  یعنی اینکه سیستم عامل  از چندین  کرنل  مختلف  و کاملا  مجزا  و  جداگانه   استفاده می کند. 

+

من توی وب فارسی  و انگلیسی  زیاد  پرسه  می زنم  و سیستم عاملهای  عجیب و  غریب  خیلی زیادی دیدم و دانلود کردم  از  سیستم عامل 15  کیلوبایتی  که  کاملا  با  زبان اسمبلی نوشته شده و اسمش الان یادم نیست   بگیرید  تا  سیستم عامل  60    گیگابایتی  دبیان !! 

دبیان حدودا  12  گیگابایت باینری  و  48 گیگابایت سورس دارد ! 

البته  حجم  مجموع بسته های دبیان خیلی بیشتر از اینست ولی اینها حجمهایی هستند که بصورت فایل iso در قالب dvd   قابل دانلود هستند. 

البته حدود 2  گیگابایت هم  firmware  نیز  جدا از این مجموعه در قالب یک dvd  قابل دانلود است. 

به اضافه ی هزاران  بسته ی مستقل  که بصورت تکی قابلیت دانلود دارند به 

اضافه ی  نسخه های  لایو  دبیان  و همچنین نسخه های  مربوط  به  سایر  کرنلها !!! 

عملا  از  60  گیگابایت  بیشتر شد ! 

از اونطرف  سیستم عاملهای کوچک و فوق سریع که با زبان اسمبلی ساخته شده اند  خیلی جالب و  مرموز  هستند. 

هر دو گروه برایم  جالب هستند . هم  اون  سیستم عاملهای  کوچولو و جذاب  و هم  ابرغولهایی جالب   مثل  دبیان . 

+

اگرچه شخصا کاربر  ویندوز هستم   و از  دبیان  به  ویندوز  برگشتم  ولی  علاقه ی  زیادی به گشت و  گذار توی سایت دبیان دارم . همین حالا هم مرتبا  توی سایت  دبیان  آزادانه  گشت و گذار  می کنم و  از کشف چیزهای جدید  و  نرم افزارهای جالب  با عملکردهای عجیب  لذت می برم. 

+

از مطالعه ی  مستندات    بسته های دبیان  لذت  می برم.   2  هفته ی کامل  شبانه روز  دبیان  رو  روی  هاردم  داشتم . تمامی 12 میزکار دبیان  رو  نصب کرده بودم . 

با  بسته ها  و دپندنسی ها  کلنجار می رفتم.  تک تک بسته ها  هش  منحصر به خود و البته  مکان مشخصی  داشتند . اگر جابجاشون می کردم دیگه اجرا نمی شدند ! 

این بخاطر سیستم امنیتی دبیان بود . 

توی دبیان  اگر  موقع  نصب ,  کاربر  root  رو  فعال کنید (برایش پسورد تعیین کنید )   دیگه  نیازی به  sudo  ندارید !  

دستورات ترمینال دیگه به sudo  نیاز ندارند. شما می تونید خیلی راحت خودتون رو به یک کاربر   root تبدیل کنید و تقریبا  99  درصد سیستم عامل در اختیار شما قرار می گیره. 

از نظر امنیتی اینکار خطرناکه اما  چون خودتون کل سیستم رو توی دست می گیرید  جذاب و لذتبخشه . 

در این حالت عملا  نیاز به ترمینال کم میشه . اگر هم نیاز باشه  دیگه لازم نیست مدام  از لغت sudo  استفاده کنید . 

+

+

یک کار جالب توی دبیان انجام دادم . رفتم توی فولدر bin و یک کپی از فایل cp   گرفتم  و توی  فولدر home   پیست کردم ! 

برام خیلی جالب بود که دستورات ترمینال لینوکس  بصورت فیزیکی  و به شکل فایل  , قابل مشاهده و جابجایی بودند . توی هیچ سیستم عاملی دستورات خط فرمان رو نمی توان به شکل فایل باینری  روی هارد  مشاهده کرد. 

اما توی لینوکس (و شاید هم یونیکس )  می تونید این حالت عجیب و شگفت انگیز  رو  از نزدیک  مشاهده و لمس کرد 

+

توی لینوکس همه چیز ,  فایل است . از دستورات ترمینال بگیرید تا کل سخت افزار  کامپیوتر بصورت فایل روی هارد ذخیره می شوند !!!!

مثلا  هارد  دیسک به شکل فایل دیده می شود ! 

+

این ساختار فایل گرای لینوکس خیلی  خطرناکه  مواظب باشید. 

دستور cp که من فایل اش رو کپی کرده بودم برای کپی کردن توی لینوکس بکار می رود !!!

ناگهان یک اتفاق عجیب رخ داد . نمی دونم چی شد که فایل cp  که توی فولدر home  کپی شده بود شروع کرد به کپی برداری از  فولدر home  و من حس کردم  که سیستم ویروسی شده !! 

یکدفعه با سرعت برق  1000 تا  فولدر  home درست شد و من هرچقدر  پنجره ی فولدر home رو  می بستم باز  مجددا  این پنجره باز می شد  اونقدر  فولدر home  درست شد که رم  پرشد و سیستم هنگ کرد !!!

+

سیستم رو ریبوت کردم و رفتم توی فولدر home و فایل cp   رو  حذف کردم . خطر  از  بیخ گوشم رد شد . یک نفس راحت کشیدم. 

سیستم به حالت عادی برگشت  و 2 هفته کامل  افتادم  به  جون دبیان !!!

حدس می زنم ناخواسته یک ویروس توی دبیان درست کرده بودم !!!!!

من از این دیوونه بازیها توی  ویندوز  زیاد انجام دادم.  ولی توی لینوکس  نباید  دیوونه بازی در بیاورید .  مثل بچه ی آدم  کارتون رو  انجام بدید و با ترمینال لینوکس از این شوخیها  نکنید که  ترمینال با هیچکس شوخی نداره . اگر عصبانی بشه سریع انتقام می گیره !! 

سیستم رو نفرستید روی هوا. 

+

+

داشتم می گفتم که دبیان مولتی کرنله . دبیان چندین نسخه ی مختلف داره . هر نسخه با کرنل متفاوت :

دبیان گنو لینوکس  (سیستم عامل گنو با  کرنل لینوکس) 

دبیان  گنو هرد  ( نسخه ی اصلی سیستم عامل گنو  با کرنل هرد) 

دبیان کی فری بی اس دی  (سیستم عامل دبیان با کرنل فری بی اس دی) 

دبیان نت فری بی اس دی   ( سیستم عامل دبیان با کرنل نت بی اس دی) 

+

عملا  دبیان  تنها توزیع لینوکس است که چند کرنل دارد و البته باید گفت که : 

دبیان  همان  سیستم عامل گنو  می باشد که توسط  ریچارد استالمن در دهه ی 80 میلادی  پایه ریزی شد . 

سیستم عامل گنو  ذاتا  از کرنل رسمی خودش یعنی هرد  استفاده می کند . یعنی توی این سیستم عامل  چیزی بنام لینوکس  وجود ندارد چون شما با یک کرنل متفاوت یعنی  هرد  مواجه می شوید. 

بنابراین دبیان  بسیار فراتر و جامع تر  از  لینوکس است .   لینوکس فقط یکی از کرنل های  سیستم عامل دبیان می باشد .  کرنلهای دیگر هم باید بررسی شوند. 

+

اگر کنجکاو شده اید که سیستم عامل گنو  را نصب کنید باید  دبیان گنو هرد  را  دانلود و نصب کنید   . 

+

هر دوی  لینوکس  و هرد   بعنوان سیستم عاملهای شبه یونیکس شناخته می شوند اما  از  نظر  معماری  و عملکرد  بین  هرد  و  لینوکس  از  زمین تا  آسمان هفتم تفاوت وجود دارد . 

+

+

لینوکس یک کرنل مونولیتیک (یکپارچه) می باشد اما  هرد  یک  کرنل میکروکرنل (ریزهسته)  و کاملا  ماژولار  می باشد . 

+

و  اما  ویندوز   ترکیبی از این دوتا  می باشد یعنی هم  یکپارچه و هم ماژولار . 

به همین دلیل ,  کرنل ویندوز  عملا یک  کرنل  هیبریدی (دورگه) است و از مزایای  هردو  کرنل  لینوکس  و  هرد  بهره مند است . 

+

جمله ی معروفی است که می گوید : 

اگر کسی ردهت لینوکس را یاد بگیرد  فقط  ردهت لینوکس را یادگرفته اما اگر کسی  لینوکس  اسلکور  را یاد بگیرد  تمام دنیای لینوکس  را  یاد گرفته . 

+

لینوکس اسلکور  نزدیکترین لینوکس به سیستم عامل یونیکس است . 

نصب کردن  اسلکور  کار  حضرت  فیله !! 

+

خب حالا من با کسب اجازه از بزرگان دنیای کامپیوتر  (خصوصا پدر علوم کامپیوتری جهان یعنی آلن تورینگ )  می گویم : 

اگر کسی  لینوکس  اسلکور  را  یاد بگیرد تمام  دنیای لینوکس و حتی یونیکس را یاد گرفته است  اما  اگر  کسی  دبیان را  یاد بگیرد  تمام سیستم عاملهای دنیا (یونیکس و غیر یونیکس)  و تمام علوم کامپیوتری  را  یاد گرفته است . 

+

این حرف  غلو  نیست. حقیقت است . دبیان  تمام سیستم عاملهای دنیا را  زیرنظر گرفته و اسرار شگفت انگیز تمام سیستم عاملها و تمام دانش کامپیوتر را به رایگان  در اختیار شما قرار می دهد.  حتی اسرار  تمامی سخت افزارهای دنیا را نیز  غیر مستقیم برایتان بازگو  می کند. شما در دبیان با همه چیز  دنیای کامپیوتر  آشنا می شوید. 

+

دبیان  سیستم  عامل  جهانی است . این جمله  معانی مختلف دارد و هرکسی برداشت شخصی خودش از این جمله را دارد. 

+

پس اگر کسی  می خواهد  خدای کامپیوتر شود می تواند به رایگان از  منابع درون دبیان استفاده کند. 

تمام توزیعهای لینوکس  فقط از لینوکس  تبلیغ می کنند ولی دبیان بدون تبلیغ  ,  تمام دانش کامپیوتر و تاریخچه ی سیستم عاملها  و فناوریها را  بدون تعصب در اختیارتان  قرار می دهد. 

دبیان روی ویندوز و داس و یونیکس و اندروید    بدجوری  تمرکز کرده و چیزهای جالب به شما نشان می دهد . 

اینجاست که من  بین  ویندوز  و  دبیان  مردد می شوم. 

+

راستی تا یادم نرفته بگویم که یکی از هکرها چندسال پیش  دبیان را روی گوشی اندرویدی نصب کرد .  به گمانم  خبرش در سایت زومیت یا  دیجیاتو  آمده بود . 

+

نمیدانم با وجود اینهمه مزیت که در دبیان دیده می شود چرا اکثر سوپرکامپیوترها  از  ردهت اینترپرایز  لینوکس  استفاده می کنند ؟؟!!! 

آیا کسی علتش را میداند ؟؟؟

+

+

ادامه ی مقاله در پست بعدی

+

+

وحید محمدی . وبلاگ  گلاسری 

http://glossary.blog.ir

مشخصات

• جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی منبع : دبیان ,سیستم ,لینوکس ,عامل , دبیان ,کرنل ,سیستم عامل , سیستم عامل ,سیستم عاملهای , فولدر home ,فولدر home , تمام سیستم عاملهای
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

مطالب مفید و جذاب نمایندگی تخت بادی، تشک بادی، قایق بادی، چادر مسافرتی، اسباب بازی بادی مستر آگهی استخراج بیت کوین گوجه ها گوجه میمیرند بصیرت جوانان رنگ کار ساختمان towforusevencash قالب های فارسی وردپرس 40 مدرسه ی با نشاط