بنام خدا 

مایکروسافت , سورس کد ویندوز 2000 را  رسما  منتشر کرد: 

این چند روز که نبودم داشتم سایت گیتهاب  رو  زیر  و رو می کردم تا  ببینم  آیا مایکروسافت سورس ویندوز یا  آفیس یا ویژوال استودیو  را  رسما با لایسنس نرم افزار آزاد  ,  در گیتهاب      آپلود کرده یا نه . 

+

از قدیم گفته اند : جوینده ,  یابنده است !  من هم که سالهاست  وب انگلیسی را برای یافتن  چیزهای جالب  جستجو می کنم و هزاران چیز  جالب یافته ام  ! 

+

بعد از آنکه  لغت  Microsoft را توی سایت گیتهاب نوشتم  و سرچ کردم  در  لابلای   بیش از 900  پروژه ی رایگان و اوپن سورس  مایکروسافتی  به چیزی که همیشه  آرزویش  می کردم رسیدم :  سورس رسمی  سیستم عامل ویندوز ! 

+

بله من توانستم  سورس  رسمی سیستم عامل ویندوز 2000 که هم ویندوز  سرور  بود  و هم  ویندوز  کلاینت (مشتری. کاربر خانگی)   را  در گیتهاب پیدا و بعد دانلود کنم : 

معمولا  پروژه های مهم و بزرگ  توی گیتهاب   با نام  Master  شناخته می شوند

+

خلاصه اینکه من خوشحال از یافتن سورس ویندوز  دوگانه سوز (!!!)   2000  آنرا  دانلود کردم و بعد  اکسترکت و بعد مطالعه کردم . 

+

مایکروسافت  تقریبا  تمامی  محصولات رایگان و اوپن سورس اش را  تحت  لایسنس  MIT که یکی از لایسنس های نرم افزار آزاد می باشد  درون گیتهاب  تزریق (آپلود)   نموده است. 

+

خب حالا سیستم عامل معروف ویندوز 2000  از حالت  کدبسته  و پولی و انحصاری خارج شده و به  سیستم عامل  رایگان و اوپن سورس و آزاد تبدیل شده است . وقتش رسیده که دیگه برچسبهایی  همچون   کلوزد سورس و  انحصاری  را از روی پیشانی  ویندوز برداریم چون مایکروسافت برای آنکه از لینوکس شکست نخوردو جایگاه ویندوز در دسکتاپ و سرور توسط لینوکس به خطر نیفتد  سایر نسخه های ویندوز را نیز دیر یا زود بصورت رایگان و اوپن سورس و آزاد   درون گیتهاب  , آپلود می کند. 

+

همینجا بگویم  من هرچیزی که تخیل می کنم   بعد از مدتی  بدست می آورم که به این حالت اصطلاحا  " قانون جذب "  گفته می شود .  آزاد شدن سورس ویندوز  جزو تخیلاتم بود که الان به این رویا و تخیل رسیدم و خوشحالم. 

+

سورس ویندوز 2000 را مطالعه کردم : 

بسیار  ساده  و تمیز   و خوانا  می باشد . از این سادگی و خلوت بودن و تمیزی کد خوشم آمد. هرچند می تواند از این هم ساده تر و تمیزتر شود . 

+

واقعا  مطالعه ی سورس و مستندات نرم افزارهای قدیمی  برای  ما  ویندوزیها  یکجور  خاطره بازی  می باشد.  حس خیلی شیرین و خوبی  به آدم دست می دهد. 

+

سورس را که مطالعه کردم دیدم ویندوز 2000  با زبانهای  ویژوال سی پلاس پلاس 6  و کمی هم با زبان  ویژوال بیسیک 6  و اسمبلی  نوشته شده است . 

+

گفتم اسمبلی ,  دهنم  آب افتاد!  من  عاشق  زبان اسمبلی هستم و جالب اینکه سورس رسمی سیستم عامل  داس نسخه ی  2  را  هم از گیتهاب دانلود کردم و از مطالعه ی دستورات اسمبلی  درون سورس سیستم عامل داس   از خوشحالی داشتم پرواز می کردم !! 

+

موقع مطالعه ی سورس ویندوز 10  از شباهت عجیب زبان سی پلاس پلاس   به   مایکروسافت اسمبلر  تعجب کردم.  این دو زبان چقدر به هم نزدیکند.  خب این شباهت طبیعی است چون سینتاکس این دو زبان  شبیه به هم است. یعنی مایکروسافت ,  سورس مایکروسافت اسمبلر را با زبان  سی نوشته و بسیاری از   عملگرها  و   کلمات کلیدی زبان  سی  را  درون   مایکروسافت اسمبلر  جاسازی  کرده است.   ولی این باعث شده که سینتاکس مایکروسافت اسمبلر ,  ناخالص و دورگه  شود و از اسمبلی واقعی دور شود .  شخصا از اسمبلرهای ناخالص  و دورگه  بدم  می آید و فقط اسمبلرهای خالص و اصیل و تمیز  را دوست دارم.

+

همانجا  تصمیم گرفتم تمامی سورس  ویندوز  2000 را با دست  از  اول  تا  آخر  با  فلت  اسمبلر که یک اسمبلر خالص و اصیل و تمیز و خودمیزبان است   بازنویسی و کامپایل  کنم  و یک  ویندوز بسیار سریع و بسیار کوچک و قدرتمند  و البته  64 بیتی  بسازم که بتوانم روی سیستم ام  نصب کنم.

+

من عادت دارم سورس نرم افزارهایی که با زبانهای  سی  و  سی پلاس پلاس نوشته شده اند را بطور کامل  با زبان اسمبلی خالص و سطح پایین و اصیل  ,  بازنویسی کنم.   اینطوری  نرم افزارها  کوچکتر و سریعتر  و پایدارتر می شوند  و دیگه  هیچ گونه باگ  ایجاد نمی شودو باگ فیکس  و  وصله پینه  نیاز  نخواهد بود. 

+

از بس  آپدیتهای  حجیم نرم افزارهای استور مایکروسافت  و آپدیتهای حجیم  امنیتی  ویندوز 10 را  دانلود کردم  که شارژ اینترنتم  تمام شد ! 

+

اگر نرم افزار  یا  بازی  ,  سالم  و ایمن است چه نیازی به  اینهمه آپدیتهای  حجیم و بیمورد دارد ؟؟؟؟؟ 

بسیاری از آپدیتهای سیستم عاملها و نرم افزارها و بازیها  کاملا   بیمورد  و غیرضروری هستند و فقط  به سیستم کامپیوتر  فشار  وارد می کنند و حجم اینترنت کاربر بدبخت را  خیلی زود  مصرف می کنند و به کاربر  ضربه ی اقتصادی می زنند. 

+

بهرحال من شخصا از زبانهای سطح بالا  متنفرم  و قصد دارم هرچی نرم افزار اوپن سورس  دستم آمد  با  زبان  اسمبلی بازنویسی کنم تا از شر  باگها  و حفره های امنیتی و این آپدیتهای امنیتی حجیم و هزینه بر   خلاص  شوم. 

+

اگر سیستم عاملها و نرم افزارها  و بازیها  از اول تا  آخر  با  زبان اسمبلی  بازنویسی شوند   عملا هیچ  باگ  یا  حفره ی امنیتی  ایجاد نمی شود  و نیازی به آنتی ویروس هم نداریم. 

+

در شرایطی که بیش از 90 درصد  کامپیوتر های شخصی , سرور , ورک استیشن و حتی سوپرکامپیوترها  فقط از پردازنده ی اینتل استفاده می کنند  عملا  قابل حمل بودن زبانهای سطح بالا  دیگه  اهمیتی  نخواهد داشت.   همین زبان اسمبلی  کافی است. 

+

+

و اما  ادامه ی  بحث اصلی : 

اگرچه سیستم عامل  ReactOS   بعنوان  نسخه ی رایگان و اوپن سورس  ویندوز  ایکس پی   , در حال توسعه است و سورس اش در گیتهاب است اما  من  می گویم  ویندوز  2000   از  ویندوز  ایکس پی  بهتر  بود  چون  ویندوز 2000 در اصل  برای سرورها   و   ورک  استیشن ها  و  برخی  سوپرکامپیوترها ی کوچک  ساخته شده بود و ما  کاربرها  آنرا  روی  کامپیوترهای  ضعیف  خانگی نصب می کردیم و لذت می بردیم . درحالیکه  ویندوز ایکس پی  منحصرا  برای  کامپیوترهای  خانگی ساخته شد .   لذا  اوپن سورس شدن ویندوز  2000  خیلی  مهمتر  و ارزشمندتر  از  اوپن سورس شدن ویندوزهای  ایکس پی , ویستا , 7 , 8    و 10 می باشد .  چون  ویندوز 2000  تنها  ویندوز سرور- کلاینت  شرکت  مایکروسافت بود. بعدها  مایکروسافت  با  حماقتهایش ویندوز  را  در  دنیای کامپیوتر خانگی   ,  محدود  و  زندانی کرد  و برای سرورها و .   ویندوز سرور را  از اول ساخت .  مایکروسافت همیشه  برای  هرکاری  از  صفر  شروع می کند و زحمات قبلی خودش  را  به  باد می دهد.  همیشه ویندوز را  از اول می سازد اما هربار  بدتر از بار  قبل  می سازد !

+

ویندوز 2000 عملا  مشکلی نداشت و  من  از کار  کردن با این ویندوز  واقعا  راضی بودم. 

+

خبر خوب اینست که حالا  توسعه دهندگان  ویندوز  می توانند  با  بازنویسی  و تکمیل  سورس ویندوز  2000  , یک سیستم عامل شبه ویندوزی کامل و چندمنظوره  برای تمامی دستگاههای دیجیتالی ریز و  درشت دنیا  ,   بسازند چون مایکروسافت  در سالهای آینده , ویندوز را کاملا  آزاد و اوپن سورس می کند و روی   سیستمهای ابری  و خصوصا  آژور  و البته  محاسبات  کوانتومی  روی می آورد.   بنابراین  در چندسال آینده  ویندوز کمترین اهمیت را برای مایکروسافت خواهد داشت و به سیستم عاملی  کاملا  آزاد تبدیل می شود. 

+

مایکروسافت همین حالا توی گیتهاب   یک پروژه برای محاسبات کوانتومی  آپلود کرده است .  کوانتوم  چیزی است که توسط  شرکت  معروف  IBM   درحال  پیوستن به واقعیت است.  کامپیوترهای  کوانتومی شرکت IBM   هدف  بعدی شرکت مایکروسافت  خواهند بود. 

+

بهرحال آزاد شدن سورس ویندوز   2000   را  به  جامعه ی  2  میلیارد نفری کاربران ویندوز  تبریک  می گویم. (البته تعداد کاربران ویندوز بیشتر از 2 میلیارد نفر است و من فقط  عدد  را روند کردم ) 

+

+

وحید  محمدی . وبلاگ گلاسری 

http://glossary.blog.ir

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

شاہ خراسان سایت تفریحی وب ها وبسایت پویا علم در گذر زمان مجموعه گرافیکی آرت اند دیزاین Khofnak band آسان بخر گلبرگ یاس پلاک افتخار Zaara